SON DAKİKA

Haberde Tarafız

Dikkat ! Facebook’ta Avataria Oyunu Tehlike Boyutunda

Dikkat ! Facebook’ta Avataria Oyunu Tehlike Boyutunda
Bu haber 19 Nisan 2016 - 6:00 'de eklendi ve 1.036 views kez görüntülendi.

Facebook üzerinden çocukların oynadığı Avataria oyunu tehlike saçıyor.

Son günlerde artan çocuk istismarlarına bir yenisi de Facebook üzerinden küçük yaştaki çocuklara yönelik oynanıyor. Çocukların bu oyunla süslenip, giyinip partilere gitmeleri, sevgili edinmeleri hatta soyunup aynı yatağa bile girmeleri mümkün hale geliyor. Öyle ki son zamanlarda artan çocuk istismarlarında çocukların bunu oyun gibi algılaması sağlanmakta.
Çocuklara yönelik “taciz” olarak nitelenebilecek suistimal amaçlı hareketler, son zamanlarda gündemde sıklıkla yer alıyor. Söz konusu tacizlere gerçek dünyada olduğu kadar sosyal medyada da rastlamak mümkün. Sosyal medyanın gerçek dünyadaki suistimallere kapı açmak için kullanılması konusundaki en güncel örnek ise Facebook üzerinden oynanan Avataria oyunu oldu.

Günümüzde çok sayıda çocuğun bir Facebook hesabı bulunuyor. Çocuklar, okul arkadaşlarıyla sohbet etmek için olduğu kadar oyun oynamak amacıyla da bu hesabı kullanmakta. Ancak çocuklar için geliştirilen oyunlara kötü niyetli büyüklerin musallat olması, oyunun saflığını değiştiriyor.

Avataria’nın çocuklar için hazırlansa da, çocuklara hiç uygun bir oyun olmadığını söylemek mümkün. Söz konusu oyunda, çocukların oluşturduğu karakterlerin şık giyinmeleri, partilere gitmeleri, birbirleriyle sevgili olmaları ve kimi zaman aynı yatağa girmeleri teşvik ediliyor. Oyunda insanların gerçek isimlerinin ve profillerinin görülmesi de tehlikeyi artıran etkenlerden. Çocuk yaşta tanışılmaması gereken bir dünyayı, çocuklara yönelik bir oyun için ana tema olarak belirleyen Avataria ve türevi oyunların İnternet Bilgi İhbar Merkezi’ne şikayet edilmesi isteniyor.
Anne ve babaların çocuklarının nasıl bir oyun oynadığını mutlaka gözlem altında tutmaları gerekiyor.

571477da18c7735668c2d7cb

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA