SON DAKİKA

Haberde Tarafız

Süt yağlımı yağsızmı tüketilmeli

Yağlı süt mü yoksa yağsız süt mü? tüketilmeli birçok insanın merak etmiş olduğu bu konu hakkında yapılan araştırmalar neticesinde tam yağlı olan süt ve süt ürünleri tüketen kişilerde obozite, kalp damar hastalıkları ve şeker hastalığının daha az oranda görüldüğü tespit edilmiştir.

Süt yağlımı yağsızmı tüketilmeli
Bu haber 23 Nisan 2016 - 8:01 'de eklendi ve 1.205 views kez görüntülendi.

İçermiş olduğu süt şekeri, protein ve yağ açısından zengin bir besindir süt. Gün içerisinde yediğiniz yemeklerin yanında bulundurmanız dengeli beslenmeniz açısından önemli bir besin kaynağı olmaktadır. Tam yağlı süt ve süt ürünlerinin bu şekilde sağlığımıza olumlu etki etmesi sütün içinde bulunan bütirat, fitanik asit, trans palmitoleik asit ve konjuge linoleik asit gibi faydalı yağ asitlerinin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Yağlı sütün içerisinde bulunan trans-palmitoleik maddesi vücudumuzdaki yağ oranını düşürmenin yanı sıra şeker hastalığının oluşma riskini yüzde altmış oranında azaltmaktadır.

Süt Yağlı mı Yağsız mı TüketilmeliSüt ürünlerinde bulunan bir diğer yağ asidi olan bütiratda bağırsak hücrelerinin bağırsak dengesini sağlayarak iltihaplanma riskini ortadan kaldırmaktadır. Diğer bir yağ asidide sütün içinde bulunan konjude linoleik asid ise, yağ akımını hızlandırmakta ve kanser, kalp ve damar hastalıkları riskini ortadan kaldırır ve son olarak da diyabet hastalığının oluşmasına engel olur. Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırmada gün içerisinde iki ya da daha çok az yağ içeren süt ürünlerini kullanmak kalp rahatsızlıkları sorunlarını yaklaşık olarak yüzde seksen beş oranında arttırdığı gözlemlenmiştir. Son olarak süt ve süt ürünlerini gün içinde düzenli bir biçimde 3 defa tüketen insanların kemiklerinde meydana gelen kemik erimesini engellediği ortaya çıkmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA