SON DAKİKA

Haberde Tarafız

Hafızanızı güçlendirmek için bunları deneyin

Kısa ve uzun dönemlerde hafızaların güçlenmesi ve Alzheimer gibi sonuçları kötüye varmakta olan hastalıkların üstesinden gelmek amacı ile bazı yöntemler uygulayarak hafızamızın yitirilmemesini ve güçlenmesini sağlamak mümkündür. Peki bunlar hangi yöntemler hemen açıklayalım o zaman. İlk olarak yapılan araştırmalar sonucunda klasik müzik dinlemenin hafızayı güçlendirdiği tespit edilmiştir.

Hafızanızı güçlendirmek için bunları deneyin
Bu haber 23 Nisan 2016 - 8:18 'de eklendi ve 1.053 views kez görüntülendi.

Diğer yöntemlerden biri de gülmek eyleminin stresin artmasına neden olan kortizol seviyesinin azalmasına yardımcı olması ve bu durumdan dolayı da hem hafıza kaybı hem de hafızanın güçlenmesi sağladığı için önemlidir. Stres hafıza kaybına neden olduğu için kesinlikle stresin azaltılması gerekmektedir. Bir dil bir insan iki dil iki insan sözünden yola çıkarak ne kadar çok dil öğrenilirse o kadar oranda hafıza güçlenmiş olmaktadır. Devamlı yeni şeyler öğrenmek beynimizin bunları hafızaya alma durumu da o oranda artış gösterecektir. Kısa ve uzun dönemlerde hafızaların güçlenmesi ve Alzheimer gibi sonuçları kötüye varmakta olan hastalıkların üstesinden gelmek amacı ile bazı yöntemler uygulayarak hafızamızın yitirilmemesini ve güçlenmesini sağlamak mümkündür.

MeditasyonDerin derin nefes alıp vermek de meditasyon tesiri yapmasından dolayı beynimizin hafıza ile alakalı olan bölümünün büyümesine yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda televizyon seyretme oranının Alzheimer hastalığı ile ilgili doğrudan bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Televizyon seyretmeyi bırakıp başka aktiviteler ile (misal kitap okumak, bulmaca çözmek gibi) uğraşmak beynimizi güçlendirme konusunda önemli bir husustur. Bir diğer yöntem ise spor yaparak beyin aktivitelerini yaklaşık olarak yüzde kırk oranında artmasını sağlamaktır. Son olarak iyi uyumak ileri ki senelerde beyin fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olacaktır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA