SON DAKİKA

Haberde Tarafız

Bu deri oksijen seviyesini ölçüyor

Japonlar yine bir teknolojik olaya imza atmayı başardılar. Elektronik deri ya da kısaca E-deri olarak adlandırılan bu buluş sayesinde ameliyatlar esnasında iç organların oksijensizlikten dolayı sorun yaşamaları önlenecek.

Bu deri oksijen seviyesini ölçüyor
Bu haber 23 Nisan 2016 - 7:55 'de eklendi ve 1.062 views kez görüntülendi.

Japon bilim uzmanları, vücutta cerrahi operasyon esnasında oksijen seviyesinin ölçülmesini sağlayan bir elektronik deri geliştirmeyi başardılar. Tokyo Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda yapılan E-derinin operasyonlar sırasında oksijen seviyesinin ölçülmesinde kullanılacağı belirtildi.

Oksijen Seviyesini Ölçen Elektronik Deri-tarafiz.comÜzerinde mavi, yeşil ve kırmızı renkte ışıkların bulunduğu alet vücuttaki oksijen seviyesinin durumuna göre uyarı verdiği açıklandı. Üniversitedeki uzmanlar cihazı daha da geliştirmeyi düşündüklerini ve uyarı sisteminde sayıların olacağını ve daha doğru verilere sahip olmayı amaçladıklarını belirttiler. Uyarı sistemini renkler üzerinden yapmakta olan E-derinin geliştirilerek, sayılara geçilmesi hedeflenmektedir. Araştırma ekibinin baş sorumlusu olan Yokota, aletin parmak üzerine yerleştirilerek, kişiye herhangi bir olumsuzluk yaratmadan oksijen seviyesinin ölçüldüğünü açıklamıştır.

Oksijen Seviyesini Ölçen Elektronik Deri -tarafiz.comDiğer taraftan yetkili kişi yapmış olduğu bir diğer ifadesinde, zaman içerisinde cihazın direkt olarak iç organlara yerleştirmeyi hedeflediklerini ve böylece cerrahi operasyon sırasında ve sonraki aşamasında organların oksijen seviyesinin de ölçmeyi hedefleri arasında olduğunu açıkladı. Tıp alanında her gün yeni buluşlar ve yapılan araştırmalarda giyilebilir teknolojilere yatırım yapıldığı gözlemlenmektedir. Son olarak, tıp alanında yenilikler yapmak için var gücü ile çalışmakta olan uzmanlar E-derilerden, vücutta bulunan şeker seviyesini ölçmeye yarayan gözlükler ve hatta lenslere kadar birçok giyilebilir alet üretmeye çalışmaktadırlar.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA