SON DAKİKA

Haberde Tarafız

Türkiye’ye Çin’den Kazık!

Türkiye’ye Çin’den Kazık!
Bu haber 15 Nisan 2016 - 8:00 'de eklendi ve 1.196 views kez görüntülendi.

Çin, internet üzerinden verilen Poliüretan siparişine 6 ton toprak gönderdi.

İzmir’den verilen poliüretan siparişine Çinli Firma çuvallar içerisinde siparişte istenen miktar olan 6 ton toprak gönderdi. Çinli firmanın İzmirli firmaya attığı kazık olarak değerlendirilen ilginç olay sonrası açıklama yapan İzmirli firma sahibi Cevat Eryıldız, kargoyu açtıklarında şok olduklarını ve kargonun fotoğraflarıyla birlikte hukuki olarak haklarını aradıklarını öncelikle Çin Halk Cumhuriyeti Türk Büyükelçiliğine ve Şangay Büyükelçiliğine suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Cevat Eryıldız, “Hukuki süreç başlattık. Türk Büyükelçiliği Çin’deki bir avukat için bize referans oldu. Bizimle aynı durumda olan başka firmaların da olduğunu öğrendik. Avukatımız aracılığıyla toplu olarak şikayetçi olduk.” diye konuştu.

Avukat Emrullah Aksakal da internet ortamındaki uluslararası alışverişlerde sözleşmede hangi ülkenin hukukunun geçerli olduğunun önemli olduğunu, davanın belirtilen ülke hukukuna uygun şekilde açılması gerektiğini ifade etti.

Benzer dolandırıcılıklarla karşılaştıklarını anlatan Aksakal, “Ayıplı malın telafisi için sözleşmede yazılan ülkenin hukukuna göre hareket edilecek. Şayet sözleşmede hakem yok ise ticari ateşelikler bu işleri takip eder. Zor bir hukuki süreci var bunun.” dedi.

fehime yüksel

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA