SON DAKİKA

Haberde Tarafız

Ortadoğu neden böyle? Biliyormusunuz

Ortadoğu neden böyle? Biliyormusunuz
Bu haber 30 Nisan 2016 - 6:52 'de eklendi ve 1.069 views kez görüntülendi.

 

Kara Altın yani petrolün, M.Ö. Babil Tabletlerinde adının geçtiği ve kullanıldığına dair birtakım izlerin bulunduğu bilinmektedir. Petrolün o zamanın insanları tarafından bazı hastalıkların tedavisi ve savaşlarda özellikle İstanbul’un fethi sırasında Bizans’ın kullandığı yakıcı madde Grejuva Ateşi’nin de hammaddesi olarak kullanıldığını tarihimizden biliyoruz. Motorlu araçların üretimiyle birlikte yani Sanayi Devrimi’nin dünyada yaşanmasıyla önemi her geçen gün artmış ve uluslararası güç göstergesi haline gelmiştir. Öyleki sömürgecilik faaliyetlerin baş etkeni ve devletler arası mücadelenin baş mimarı da petrol olmuştur.

PETROL PİYASASI

Elbette bu kadar önemli olan bir madenin de pazarını her konuda olduğu gibi elde tutabilmek ve denetim altına alabilmek için teşebbüsler meydana geldi. Bu oluşumların da petrol şirketleri olduğunu söyleyebiliriz. İşte günümüzde de bu petrol pazarını elde tutan 7 kız kardeş olarak da bilinen 7 dev şirkettir. Bu şirketler British Petroleum (BP), Shell, Exxon, Mobil, Chevron, Gulf ve Texaco gibi yedi şirkettir. Petrole talep bu kadar fazlayken elbette zayıf olanların güçlülerin oyuncağı haline geleceği aşikardır. Zayıf olan taraf 19.yy sonlarında ve 20.yy başlarındaki Osmanlı Devleti’nden başkası değildir. Tüm cihan Osmanlının parçalanmasını isterken ve bu yolda stratejiler geliştirirken Osmanlı Devletinin de yapabileceği pek bir şey kalmamıştı. Kısa surede tüm dünyayı etkisi altına alan 1. Dünya savaşını çıkardılar. Dönemin ingiliz başbakanı Churchill’in “ Bir damla petrol, bir damla kandan değerlidir.” sözü de 1. Dünya savaşını hangi amaçla çıkardıklarının en büyük kanıtıdır. Ancak günümüzde de adeta bu büyük savaşın izleri devam etmektedir.

YER ALTI KAYNAKLARINI İŞLEYEBİLMEK

Atatürk döneminde maden yataklarının sanayideki payı %40 civarına çıkmışken günümüzde bu %1 – %5 oranına gerilemiştir. Çünkü 1950’li yıllarda hazırlanıp çıkartılan petrol yasasıyla kendi topraklarımız içinde bulunan petrol rezervlerini çıkaramayacağız anlamına geliyor. Ayrıca Türkiye’nin maden yatakları ve petrol rezervleri yoktur diyenler bu söylemleriyle bu güne kadar Türkiye’yi kandırmaya çalışmışlardır. Aslında tam aksine Türkiye maden yatakları ve petrol rezervi bakımından oldukça zengindir. Bunun en önemli göstergeleri de Karadeniz’de Rusların petrol çıkarıyor olması, Azerbaycan’ın doğalgaz çıkartıyor olması, İran, Irak ve Suriye’nin de petrol çıkartıyor olması olarak söyleyebiliriz. Hemen hemen tüm komşu devletler sınırımızın diğer tarafında petrol ve doğalgaz çıkartıyorken Türkiye de bu rezervlerin yetersiz olduğu ifade edilmektedir. Bor madenleri de önemli madenler içerisindedir. Dünya rezervlerinin %80 i Türkiye’de bulunmaktadır ancak çıkartabilsek bile işleyemiyoruz. İşlemeden sattığımız için 1’e satarken işlenmiş halini 10’a alıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu konuya değinmiş ve ithal kömür yerine yerli kömür kullanılması gerektiğinin altını çizmiştir. Ancak bu konuda da gerekli önlemler alınmalıdır çünkü tıpkı petrol, doğalgaz ve bor madenlerinde olduğu gibi yerli kömürün de ülkemizin menfaatleri için kullandırılmayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA