SON DAKİKA

Haberde Tarafız

Fransa’daki aylık yayın yapan dergiye yapılan saldırıda şok gelişme

Fransa’da aylık mizah dergisi olarak yayınlanan Charlie Hebdo, 1969’da ilk sayısını yayınladıktan sonra 1982’de derginin yayını durduruldu. Fakat daha sonra 1992 yılında yayınlanmaya devam edildi.

Fransa’daki aylık yayın yapan dergiye yapılan saldırıda şok gelişme
Bu haber 30 Nisan 2016 - 6:42 'de eklendi ve 1.059 views kez görüntülendi.

Dergi genel özellikleri itibari ile sol anarşist eğilimlidir ve Çarşamba günleri yayınlanmaktadır. Editörü 2009 yılından bugüne kadar Stéphane Charbonnier’dır. Dergi ilk kurulduğundaki editörü ise François Cavanna’dır. 7 Ocak 2015 tarihinde, derginin Paris’te bulunan ofisine bir saldırı düzenlendi. Saldırıda tüfekler kullanıldı ve 11 kişi hayatını kaybederken, 11 kişi de yaralandı. Hayatını kaybedenler arasında Son editör olan Stephane Charbonnier de bulunmaktaydı. Ayrıca saldıranlar ofisi terk ettikten sonra kapıdaki güvenlik görevlisini de öldürdüler. Yapılan araştırmalara göre saldırıyı yapan El Kaide grubunun Yemen koluna ait olduğu sonucunu verdi. Ölen çalışanlar haricinde, hayatta kalmayı başarmış kişiler asla derginin basımını durdurmayacaklarını ve olağan bir şekilde devam ettireceklerini belirttiler. Ayrıca saldırıdan bir hafta sonra çıkan ilk dergi 1 milyon satışa ulaşmıştır. Hz. Muhammet ve diğer islam liderleri hakkında dergide şakalar yapılması, karikatürler çizilmesi, saldırının esas nedeni olarak gösterildi. Ayrıca 2013 yılında El Kaide, Inspire adındaki dergide öldürülecek kişiler listesi yayınlattı ve bu listede son editör Stephane Charbonnier’de bulunmaktaydı.

Charlie Hebdo 7 Ocak tarihinde IŞİD lideri olan Ebu Bekir Bağdadi’nin bir karikatürünü çizerek twitter’da paylaştı. Karikatür sahibi kişi, Honore idi. Honore’de saldırıda hayatını kaybeden kişiler arasındaydı. Atılan twit, derginin paylaştığı son mesaj oldu. Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimleri; Elsa Cayat, Frederic Bosseau, Franck Brinsolaro, Stephane Charbonnier, Bernard Verlhac, Jean Cabut, Ahmed Merabet, Michel Renaud, Georger Wolinski, Bernard Maris, Philippe Honore, Moustapha Ourrad olarak açıklanmıştır. Bu terör saldırısında yaralı olarak kurtulan kişilerin isimleri ise; Simon Fieschi, Philippe Lançon, Fabrice Nicolino, Laurent Sourisseau idi. Birçok sayıda polis ve suçluların kaçmaya çalışırken araba ile yaraladığı bir kadında yaralılar arasındaydı. Saldırganların kimlikleri tespit edildikten sonra; Saïd Kouachi ve Chérif Kouachi olarak belirlendi. Fransa cumhurbaşkanı 8 Ocak tarihinde ulusal yas ilan edildiğini duyurdu. Fransa’nın birçok şehrinde gösteriler yapıldı ve protestolar sıklıkla varlığını gösterdi. Ayrıca twitter platformunda herkesin özgürce sesini duyurabilmesi için yazıların başına veya sonuna #jesuischarlie hasthagleri kullanıldı. Tüm Paris ve Fransa halkının belirli yerlerde toplanarak özgür bir şekilde konuşma talep edildiği görüldü. Ayrıca gösteriler sadece Fransa’da değil; Berlin, Kopenhag, Londra, Washington, Barselona, Amsterdam ve Brüksel’de de binlerce kişi tarafından desteklenerek yapıldı. Fransa dışındaki şehirlerde yapılan gösterilerde Fransız Ulusal Marş da okundu. Birçok gazete ve haberlere konu olan saldırı için gazeteler ilk sayfalarını, haberler ise ilk haberlerini bu konuya ayırdı. Günlerce bu saldırı tartışıldı ve sonunda herkes bu saldırının bir terör eylemi olarak kabul ederek lanetledi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de ki iki köşe yazarı Charlie Hebdo’nun özel sayısının kapak resmini köşelerinde yayınlayan Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya için suç duyurusunda bulunuldu. Suçlanma sebepleri; halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik olarak açıklandı. Mahkeme sonucunda Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya 2 yıl hapis cezası aldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA